7 marca, w piątek nasze małe kobietki z klas 1-3 świętowały swój dzień.
Było sto lat, upominki wręczone przez chłopców, a następnie niespodzianka dla wszystkich : przepyszna pizza.
Dzień Kobiet uważamy za bardzo udany.
7 marca, w piątek nasze małe kobietki z klas 1-3 świętowały swój dzień.
Było sto lat, upominki wręczone przez chłopców, a następnie niespodzianka dla wszystkich : przepyszna pizza.
Dzień Kobiet uważamy za bardzo udany.
Już po raz X szkolne ekipy eksperymentatorów spotkały się w Zespole Szkół w Rusku. Tegoroczna odsłona turnieju "5 OBLICZY PRZYRODY" przyciągnęła 14 trzy osobowych drużyn ze szkół podstawowych powiatu jarocińskiego. Konkurs oparty jest na eksperymentach wykonywanych przez drużyny uczniowskie lub pokazach. Dodatkową trudnością był brak energii elektrycznej w Rusku podczas turnieju (planowane wyłączenia) i uczniowie z opiekunami, przez pewien czas, pracowali w chłodnej i niedoświetlonej sali gimnastycznej.
Konkurs odbył się 10 lutego, rywalizacja trwała 3 godziny od 10 do 13 i składał się z kilku etapów. Początkowe zadania dotyczyły geografii, była to krzyżówka ze stolicami i zadanie państwa – miasta polegająca na wpisaniu w odpowiednie miejsce zamieszczonych na kartach pracy nazw państw, miast, rzek, stolic. Następnie uczniowie otrzymali mapę z której należało wyznaczyć odległości w terenie, obliczyć czas przejazdu, oszacować różnice. Było też zadanie z biologii, które dotyczyło życia zwierząt i ich sposobów na przetrwanie zimy. Dalsze zadania to eksperymenty uczniowskie. Rozpoczęli od budowy nurka Kartezjusza, dalej sprawdzali od czego zależy szybkość mieszania się substancji na przykładzie atramentu, wody zimnej i ciepłej. Kolejny eksperyment polegał na sporządzeniu mieszaniny proszku do prania z wodą i wody z octem, następnie dolewano małą ilość soku z czerwonej kapusty, która barwiła mieszaniny na różne kolory (niebiesko zielony, czerwono różowy) - zadanie polegało wyjaśnieniu co powoduje to zabarwienie. Dalej doświadczenia z pieprzem na wodzie i badanie napięcia powierzchniowego. Trudnym zadaniem okazała się matematyka, gdzie uczniowie mieli do wykonania konstrukcje i zadanie z fizyki polegające na oszacowaniu, który koniec miotły jest cięższy.
Eksperymentowanie jest bardzo wymagające, ale uczniowie przez doświadczenie uczą się najlepiej. Zadania, które wykonali zapamiętają na długo. Jeśli chcemy by zrozumieli naturę otaczającego nas świata, musimy pozwolić im go doświadczać.
Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów i przyjaciół szkoły. Kolejność wyboru nagrody określało miejsce zajęte w rywalizacji.
Tegoroczną edycję po raz pierwszy zwyciężyła szkoła gospodarzy SP Rusko, następnie były ex aequo SP Witaszyce i Jaraczewo. Na trzecim miejscu podium Niepubliczni z Prus, tuż na nimi ex aequo SP Mieszków i SP nr 3 z Jarocina. Poziom rywalizacji był zacięty a wyniki różniły się minimalnie. Dziękuje wszystkim 14 drużynom za udział w turnieju. Dziękuję za stworzenie przyjaznej atmosfery, za naukę przez dobrą zabawę w czasie rywalizacji, mimo napotkanych trudności. Radość uczniów odbierających dyplomy i nagrody za włożony wysiłek motywuje do tworzenia przygotowania kolejnej edycji w przyszłym roku, na którą już dzisiaj zapraszam uczniów szkół podstawowych.
Paweł Kistowski
Zapraszam do udziału w konkursie plastycznym! Wraz z 𝗭𝗚𝗢-𝗡𝗢𝗩𝗔 𝗦𝗽. 𝘇 𝗼.𝗼.𝘇𝗮𝗽𝗿𝗮𝘀𝘇𝗮𝗺 𝘂𝗰𝘇𝗻𝗶𝗼́𝘄 𝗸𝗹𝗮𝘀 𝗜-𝗜𝗜𝗜 𝗼𝗿𝗮𝘇 𝗜𝗩-𝗩𝗜 𝘇 𝘁𝗲𝗿𝗲𝗻𝘂 𝗚𝗺𝗶𝗻𝘆 𝗝𝗮𝗿𝗮𝗰𝘇𝗲𝘄𝗼 do udziału w konkursie plastycznym „𝗢𝗗𝗣𝗔𝗗𝗬 𝗢𝗥𝗚𝗔𝗡𝗜𝗖𝗭𝗡𝗘 𝗗𝗢 𝗣𝗢𝗝𝗘𝗠𝗡𝗜𝗞𝗔 𝗦𝗘𝗚𝗥𝗘𝗚𝗨𝗝𝗘𝗦𝗭 – 𝗟𝗜𝗞𝗘 𝗢𝗧𝗥𝗭𝗬𝗠𝗨𝗝𝗘𝗦𝗭”!To świetna okazja, by w kreatywny sposób promować ekologię i właściwą segregację odpadów. Autorzy najlepszych prac, wyłonionych przez komisję konkursową, otrzymają atrakcyjne nagrody! Konkurs organizujemy we współpracy z ZGO-NO…
Wyświetl więcej
— z użytkownikami ZGO - NOVA i Gmina Jaraczewo.
DRUŻYNOWY TURNIEJ PRZYRODNICZY
PT. „ 5 OBLICZY PRZYRODY”
DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
Odbędzie się 10 lutego 2025 w godz. 1000- 1300
W Zespole Szkół w Rusku
Zespół Szkół w Rusku,
ul Szkolna 29
63-233 Jaraczewo
Jury ocenia pracę uczniów. Zwycięża drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów.
Konkurs obejmuje treści dydaktyczne i doświadczenia z materiału realizowanego w szkole podstawowej z zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki. Mogą pojawić się treści wykraczające poza podstawę programową. Wymagane są: logiczne myślenie, pomysłowość i dobre poczucie humoru.
Zespół Szkół W Rusku
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Ul Szkolna 29, Rusko
Tel. 62 74 0265
Opiekunowie konkursu:
Paweł Kistowski
Tel 609271614
zs_pkistowski@wp.pl
Załącznik Nr 1
KARTA ZGŁOSZENIA DRUŻYNY
Pełna nazwa szkoły zgłaszającej.
Imiona i nazwiska uczestników (drużyny), klasa
(lider drużyny)
Imię i nazwisko opiekuna drużyny, osoby przygotowującej uczniów do konkursu, telefon kontaktowy, adres email:
…………………………….................................................................................
…………………………………………………………………………………..
Złożenie karty zgłoszenia jest równoznaczne z:
(Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 08 1997 r. Dz. U. Nr 133 poz. 833 z póź. zm.).
Ostatnie zajęcia przed feriami w klasie 5 to pełne antycznych akcentów spotkanie z bogami olimpijskimi.
Zadaniem wszystkich uczniów było upodobnienie się do bohaterów mitologii greckiej i przygotowanie ich krótkiej charakterystyki. Piątoklasiści stworzyli 'żywy obraz". Do odkrywania jego tajemnic zaprosiliśmy uczniów przebywających w świetlicy szkolnej. Wykorzystując pawie pióro, " odmrozili" kolejnych bogów greckich, a Ci odwdzięczyli się przekazaniem istotnych informacji o ich roli na Olimpie. Następnie raz jeszcze zaprezentowali się przed młodszymi kolegami i koleżankami. Tym razem zwracając szczególną uwagę na ich wygląd i atrybuty.
Przyglądając się fotografiom, zachęcamy do przyjrzenia się świetnym detalom. Wystarczy wspomnieć trzygłowego Cerbera, biżuterię, przepaski, przypinki, trójzęby, łuki, tarcze, kwiaty, odpowiednio udrapowane szaty, czółenka, fryzury, piorun itd.
Gratulacje dla wszystkich, którzy zaangażowali się w taką formę utrwalenia wiedzy o greckiej mitologii🩷🩷🩷
W grudniu, na szkolnym korytarzu można było podziwiać prace konkursowe uczniów, którzy brali udział w gminnym konkursie fotograficznym"Jesień w Gminie Jaraczewo".Poniżej przedstawiamy uczestników wraz ze swoimi fotografiami.Gratulujemy prac i dziękujemy Wam za udział! 🙂🏆
Czy byliśmy dziś gotowi na prawdziwą magię? Chyba żaden z uczniów klas 1-3 nie miał co do tego wątpliwości.
Młode Horyzonty Edukacji Filmowej zaprosiły nas do szkoły, której dzieci zaprzyjaźniają się z zaczarowanymi zwierzętami!
Ida, główna bohaterka, zaprzyjaźnia się z mówiącym lisem, a kompanem nieśmiałego Benniego staje się leciwa żółwica. Zwierzęta są obdarzone niezwykłymi zdolnościami: mówią ludzkim głosem, wykonują sztuczki i są chętne do zabawy! Co wyniknęło z tego nietypowego połączenia? My już wiemy.Niemiecki film pt. „Szkoła magicznych zwierząt . Tajemnica szkolnego podwórka”wciągnęła nas od pierwszych minut i trzymała w napięciu do samego końca. Wspaniała opowieść, oparta na adaptacji książek Margit Auer.
Film zdobył nagrodę publiczności na 10. MFF Młode Horyzonty oraz Bawarską Nagrodę Filmową 2023 - najlepsza rozrywka dla rodziny.
Wczoraj, tj. 9.01.2025 r. uczniowie klasy 4 wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym FENEK.
Celem konkursu było promowanie matematyki jako atrakcyjnej dziedziny nauki oraz rozwijanie zainteresowań matematycznych i umiejętności samodzielnej pracy uczniów.
Konkurs ma za zadanie motywować uczniów do dalszego rozwoju i wzbudzić miłość do matematyki. Zadania uruchamiają ciekawość oraz logiczne myślenie u dzieci. Kolorowe, ręcznie malowane rysunki oraz bardzo przejrzysta forma testu jest przyjazna dla uczniów i wywołuje w nich pozytywne emocje. Każdy test składa się z 21 zadań zamkniętych. Niektóre z zadań mogą mieć więcej, niż jedną prawidłową odpowiedź.
Na wyniki musimy trochę poczekać, ale już teraz serdecznie wszystkim gratuluję wzięcia udziału i przełamania swojego strachu. :):):)
B.G.
W piątek 20 grudnia 2024 r. uczniowie klasy czwartej przedstawili Jasełka.Swoimi występami wprowadzili nas w świąteczny nastrój.
Tradycji stało się zadość! Był opłatek, świąteczne życzenia, wspólne śpiewanie kolęd. Wszyscy byli pięknie i odświętnie ubrani, a to tworzyło jeszcze wspanialszą atmosferę. Na stole biały obrus, a na nim przeróżne pyszności: ciasta własnych wypieków, pierniczki oraz owoce.A na koniec... Najważniejsze... Pod choinką czekała cała góra prezentów!!!
Taką magię Świąt Bożego Narodzenia poczuli uczniowie klas 1-3, dla których ten dzień był pełen radości.
Wesołych Świąt!!!
Piątkowy seans 🎬🎬🎬, który obejrzeli uczniowie klas 1-3 to norweska produkcja detektywistyczna, powstała na podstawie książki Horsta Von Liera pt. „Operacja Mumia”. Historia dwójki dzieci- detektywów 🕵️ 🕵️, którzy szukając kolejnych zagadek do rozwiązania trafiają na tajemnicę klątwy prastarej mumii Tutenchamona. Spryt, kreatywność ,zmysł obserwacji i krytyczne myślenie doprowadzają bohaterów do odpowiednich wyjaśnień.
Ten film to również wspaniały świat kultury Egiptu oraz tradycji północnej Afryki pokazany w przyjemnej i ciekawej dla dzieci formie.
Awans po rozgrywkach klasowych do Finału Szkolnego Turnieju Warcabowego kl. IV-VIII wywalczyli:
Kl. 8 : Kacper Kubiak, Tymoteusz Grzybowski, Szymon Rebelka
Kl. 5 : Dominika Morawska, Oliwier Bączkowski, Antoni Fornalczyk, Wiktoria Kościelna
Kl. 6: Jakub Grzelachowski, Michał Kubacki, Zofia Jacek, Hanna Góralczyk, Wojciech Pawlak, Filip Wawrzynowicz
Kl. 7: Amelia Drukarczyk, Maja Jereszyńska, Oliwia Wyrwas
Kl. 4: Antoni Szałata, Miłosz Rebelka.
J.K.
"Dzień Pluszowego Misia" Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – pluszowy miś. W naszej szkole również obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt, dzięki któremu poznamy najpopularniejsze słowa, wyrażenia i określenia używane przez młodych ludzi w roku 2024. Popularny konkurs Wydawnictwa PWN jest doskonałą okazją do zabawy lingwistycznej dla wszystkich użytkowników języka polskiego. W tym roku plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku staje się jeszcze bardziej dynamiczny, dając szansę młodym ludziom na zdefiniowanie współczesnej polszczyzny. To doskonała okazja do odkrywania najpopularniejszych słów i zwrotów, które tworzą dzisiejszy język młodzieżowy. W 2023 roku zwyciężyło słowo „rel”, a Nagrodę Jury otrzymało „oddaje”. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już w grudniu.
Tymczasem nasi uczniowie zapoznali się z finałową dwudziestką i rozpoczęli głosowanie 🩷
Klasa 4 dołączyła do programu edukacyjnego "Nie Boję Się Muzyki - edycja 2024 "Piramida Chopina", realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w związku z 175. rocznicą śmierci kompozytora.
Na lekcji muzyki uczniowie zapoznali się z informacjami na temat życia i twórczości muzycznego geniusza. Wysłuchali kilka jego kompozycji. Na koniec sprawdzili swoją wiedzę biorąc udział w quizie - teście wiedzy o Fryderyku Chopinie.
Dzisiaj w Jaraczewie nasze reprezentacje szkoły wzięły udział w Mistrzostwach Miasta i Gminy w Halowej Piłce Nożnej w dwóch kategoriach wiekowych.
Drużyna klas 4-6 w składzie:
Filip Wawrzynowicz, Kuba Grzelachowski, Wojciech Pawlak, Kacper Woźniak, Antoni Fornalczyk, Oliwier Bączkowski.
Drużyna klas 7-8 w składzie:
Szymon Rebelka, Wojciech Andrzejczak, Brajan Cieślak , Dawid Nacuk, Krystian Kościelny. Obie drużyny rozegrały trzy dobre mecze i padło wiele bramek w ich wykonaniu. Warto dodać, że odkryciem dzisiejszego turnieju stał się Dawid Nacuk, który strzelił trzy bramki
Obie drużyny zakończyły turniej zajmując II miejsce, Brawo panowie.
M.Sz.
"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie, co to będzie... "
Szkolny Wolontariat Marzeń przygotował scenerię, do której zaprosił uczniów klasy VII.
Niezapomniane wrażenia z lektury Mickiewicza to efekt wieczornego czytania "Dziadów, cz. ll" w atmosferze pełnej tajemnic, przy muzyce Ery i złowieszczej rockowej nucie.
Zobaczcie, jak można polubić czytanie lektur
Edukacja filmowa w klasach 1-3 nie zwalnia tempa. W piątek,15 listopada obejrzeliśmy szwedzką produkcję pt. „Sonia”.
W klasie tytułowej bohaterki pojawia się nowa koleżanka – Celestyna. Dziewczynka ubiera się, wygląda i zachowuje zupełnie inaczej niż pozostałe dzieci. Sonia jest nią zafascynowana i zgadza się na nocowanie u Celestyny. W nocy dziewczynka przenosi się w nowy, nieznany świat.
Przepiękna opowieść o dziecięcej wyobraźni, odwadze i przyjaźni. Film zabiera w podróż do krainy fantazji i pozwala spojrzeć na rzeczy zwykłe zupełnie inaczej.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Powered by aSc EduPage